Vanaf 18 mei 2024 is in zowel Beetsterzwaag als in Gorredijk aandacht voor het leven en werk van Jan Loman. Loman (1918-2006) groeide op in Gorredijk. Na studie en werk elders, woonde hij vanaf 1963 tot aan zijn dood in 2006 in Beetsterzwaag. Loman was een veelzijdig kunstenaar: graficus, schilder, beeldhouwer en dichter. Zijn bekendste werk is het logo van de Waddenvereniging.
Wees wijs met de Waddenzee
Loman had een speciale band met het Wad en met Schiermonnikoog in het bijzonder. Die liefde is terug te zien het logo van de Waddenvereniging. Het bestaat uit een gestileerde meeuw en een rode zon. Oorspronkelijk had Jan Loman het ontworpen voor de actie Wees Wijs met de Waddenzee die in werd gevoerd als reactie op de dreigende inpoldering van het Amelander wad. Het verzet mondde uit in de oprichting van de Waddenvereniging. Sinds 1967 is het logo het officiële beeldmerk.
Leven en werk
In de overtuin van het Lycklamahûs in Beetsterzwaag is er een buitenexpositie te zien, waarbij bezoekers aan de hand van teksten en foto’s meegenomen worden in het leven en werk van Loman. In Museum Opsterlân is origineel werk te zien: grafisch werk, schilderijen, schetsen, foto’s en ruimtelijke objecten. Een deel hiervan is nog nooit getoond. Meer informatie is te vinden via
www.historischbeetsterzwaag.nl en
www.museumopsterlan.nl. De tentoonstellingslocaties liggen op fietsafstand van elkaar.
Dat het werk van Jan Loman nog steeds actueel is, laat de Waddenvereniging zien met de nieuwe campagne Echt?! Met sterke grafische beelden die een duidelijke verwijzing zijn naar de werken van Loman vraagt de vereniging hiermee aandacht voor de zorgwekkende staat van de Wadden. Bekijk de posters alvast via
www.waddenvereniging.nl/echt