Meeuwen eten steeds vaker zoogdieren

Van nature eten kleine mantelmeeuwen en zilvermeeuwen vooral vis en schelpdieren. Maar nu ze steeds verder in het binnenland voorkomen, hebben ze ook hun dieet aangepast. Nu vangen ze ook hazen, konijnen, mollen egels, bruine ratten en muizen. Dat schrijven biologen in het vakblad Lutra.
Sinds de jaren ’80 en ’90 van de vorige eeuw gaat het steeds slechter met de zilvermeeuwen en mantelmeeuwen. Vossen eten in de duinen de jongen op, vissersschepen gooien zeker de afgelopen jaren minder vis overboord en vuilnisbelten worden steeds vaker afgedekt. Vandaar dat de meeuwen ander voedsel zoeken. Je ziet ze regelmatig bij friettenten in de stad. Op campings op de eilanden weten ze precies wanneer er een lekker kostje in de vuilniszak te vinden is. Maar blijkbaar gaat de meeuw nog verder. Volgens een van de biologen, Kees Camphuysen, van het zee-instituut NIOZ op Texel vliegen meeuwen achter de landbouwmachines aan. Ze pikken ook aan verkeersslachtoffers (egels) en vangen zelf beesten. ‘Jonge dieren vooral, dat is makkelijker dan een volwassen haas. Er is een waarneming dat een meeuw naast een molshoop stond te posten.’ Op de Wadden eten de zilvermeeuwen en kleine mantelmeeuwen nog steeds vooral vis, maar ook daar zijn zoogdierliefhebbers. Zo zijn er die alleen konijnen eten. ‘Op Texel is er één die kauwtjes pakt die met de veerboot meevliegen. Hij houdt ze onder water en verdrinkt ze.’, aldus Camphuysen.