Eén lijn voor klimaatafspraken

Als we klimaatverandering geen halt toeroepen, wordt zeker een vijfde van de dier- en plantensoorten met uitsterven bedreigd. Bovendien loopt de gezondheid van miljoenen mensen gevaar. Tijdige aanpassingsmaatregelen ‘hier’ en ‘daar’ zijn nodig, in aanvulling op maatregelen om de opwarming te beperken. Dit staat in het VN-klimaatrapport dat eind van deze week uitkomt, het tweede in een reeks van vier.
Bindende klimaatafspraken De EU-milieucommissaris Stavros Dimas deed deze week een appèl aan de wereld om één lijn te trekken voor bindende klimaatafspraken. Dit deed hij aan het begin van de bespreking van het tweede VN-klimaatrapport dat deze week in Brussel wordt afgerond. Die boodschap was vooral voor de Verenigde Staten bedoeld, die bindende klimaatafspraken schuwen. Als de klimaatverandering geen halt wordt toegeroepen, zullen zowel dieren en planten, als mensen in arme landen het slachtoffer worden, zo blijkt uit de concept-tekst. Klimaatafspraken moeten dus ook gaan over aanpassing. Het eerste rapport beschreef vooral de invloed van de mens op de opwarming van de aarde. En nu gaat het dus over de funeste gevolgen voor mens en dier. Woestijnen rukken verder op en de stijging van de zeespiegel zet kusten onder druk. Hitte en smog bedreigen de gezondheid. Vooral in ontwikkelingslanden zullen de gevolgen te voelen zijn.